O knihovně

„Ideální“ knihovna se stará o lidi. Je provázaná s životem v dané obci tak, že se pro něj stává nepostradatelnou. „Ideální“ knihovna je taková knihovna, které si lidé ani pořádně nevšimnou, protože je pořád na svém místě a vždycky má to, co potřebují.

(Z knihy „Dewey - Kocour z knihovny, který okouzlil celý svět“ od Vicki Myron)

Knihovnu jsem převzala v roce 2021. Staré kovové regály byly nahrazeny dřevěnými z bývalé knihovny Chvalovice, okna opatřena záclonami a vybudován malý dětský koutek. Zároveň jsem vyrobila různé dekorace, aby se knihovna zútulnila. Staré a opotřebované knihy jsem vyřadila a postupně nahrazovala novými. Všechny knihy byly řádně zaevidovány, nově obaleny a začlo se pracovat v počítačovém programu. Pro lepší propagaci knihovny jsem založila webové stránky a vymyslela logo knihovny. Pro erudovanou práci knihovnice jsem absolvovala knihovnický kurs. A protože dle mezinárodních pravidel se knihovna mění na komunitní centrum, mění se také program naší knihovny. Není to již jen výpůjční místo, ale konají se zde besedy, výstavy, knihovnické lekce, různé tvořivé aktivity či různá setkávání se známými či zajímavými osobnostmi.
Knihovna má malou kuchyňku, která slouží i k občerstvení na akcích, ale i k přípravě kafíčka k posezení u knihStále ještě čekáme na příznivou dotaci k výměně stolů, rekonstrukce přístupové cesty s malou terasou a doplnění inventáře.

Za svoji činnost pro veřejnost byla knihovna Šatov nominována v roce 2022 regionálním oddělením Městské knihovny Znojmo a v roce 2023
Městysem Šatov do soutěže Komunitní knihovna Jmk . Slavnostní setkání nominovaných knihoven proběhlo na Krajském úřadě v Brně.

Knihovna Vám nabízí nejen rozmanité služby, ale také příjemné prostředí pro Váš volný čas:

Knihovna se nachází ve středu městyse, v Domě schráněnými byty blízko kostela a lze vstoupit nejen zezadu DCHB, ale i přímo z chodby DCHB.

Tak mohou senioři vstoupit do knihovny přímo ze svých bytů. A ostatní příznivci knihovny jsou srdečně zváni :

• Navštivte akce, které pro Vás připravujeme.
  • Vychutnejte si také klid pro čtení.
  • Přijďte si jen tak posedět a odpočinout, nebo přemýšlet a tvořit.
  • Naplánujte si setkání s přáteli a známými.
  • Vyhledejte si na internetu, co potřebujete a vytisknout můžete zdarma.
  • Zahrajte si se svými dětmi
  • Veďte svoje děti ke čtení!
  • Knihovnické lekce na vybrané téma

Kdo ještě nezavítal do naší knihovny, tak věřte, že ,, knihy jsou jedinou věcí na světě, za kterou utratíte peníze, ale přitom se stáváte bohatšími."

A v naší knihovně za knihy neplatíte, jen si je půjčíte! Nevíte, kde knihovna v Šatově je?  Projděte uličkou kolem  Domu s chráněnými byty za roh nebo brankou od kostela a jste tam. Útulná, přívětivá a vítající každého návštěvníka. A nemusí to být jen čtenář. Je to kulturní místo pro všechny, kteří se v knihovně cítí dobře.

Z našeho fondu si určitě vyberete. Najdete zde vše od časopisů, domácí i zahraniční beletrie přes dětskou literaturu, sci-fi a fantasy, hobby publikace, turistické průvodce až po slovníky a populárně naučnou a odbornou literaturu. Pokud hledáte knihu, kterou u nás nemáme, vypůjčíme ji pro vás ve výmenném fondu ze Znojma, nebo i z jiné knihovny.

Samozřejmě se můžete připojit k Internetu.

Podrobněji v sekci Služby.

S výběrem, obsluhou počítače i jakýmkoli jiným dotazem Vám rádi pomůžeme!